جید
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

جید

نام علمی

Portulacaria afra

تیره گیاهی

Portulacaceae

جید

نوع خاک

زهکش شده

نور مناسب

آفتاب کامل

دمای مناسب

نامشخص

میزان آبیاری

منظم

بن سای درخت جید (Jade Bonsai Tree)
بومی منطقهآفریقای جنوبی
مشخصات مورفولوژیاین گیاه از نوع بن سای های همیشه سبز است و دارای تنه ضخیم گوشتی که با جای برگها پوشیده شده است . وقتی گیاه جوان است پوست ساقه سبز است و وقتی مسن می شود قرمز- قهوه ای می شود . برگهای ساده اطراف به رنگ سبز کمرنگ و ساقه مایل به قرمز می باشد . در طول ماه های پاییز این گیاه خوشه های کوچکی از گل های سفید بسیار زیبا و به شکل ستاره تولید می کند .
محیط مناسب برای رشدداخل وخارج از ساختمان
دمای حداقل40 درجه فارنهایت
کوددهیاز کود متعادل برای رشد شدید استفاده کنید .
روش تکثیرقلمه ساقه و یا قلمه برگ شما می توانید یک برگ را برش داده و آن را در آب قرار دهید . پس از حدود 2 هفته ریشه می دهد و می توان در خاک کاشت .
آفات و بیماریهااز آفات این گیاه کنه عنکبوتی و شته ریشه است و وقتی این گیاه در خارج از ساختمان نگهداری می شود به شته حساس تر می باشد و از بیماریهای این گیاه پوسیدگی ریشه است.
مراقبت و نکات باغبانیبرای افزایش گلدهی باید گیاه را در مکانی قرار دهید که به میزان زیادی نور طبیعی دریافت کند . اگر در خارج از ساختمان نگهداری می شود باید در زمستان از سرمای زیر 40 درجه فارنهایت محافظت شود و اگر در داخل ساختمان نگهداری می شود باید نور کافی برای آن تأمین شود . از آنجایی که این گیاه یک گیاه گرمسیری است مه پاشی را دوست دارد ولی نباید مه پاشی جایگزین آبیاری شود . یک ویژگی جالب این بن سای این است که آب را به طور طبیعی در برگها ذخیره می کند . دقت کنید که بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود این کار باعث ترویج رشد ریشه های قوی تر می شود و برگهای سنگین بالایی را از بین می برد . اغلب در طی فصل رشد این بن سای نیاز به هرس دارد بسته به سرعت رشد بن سای شما هفته ای 1 تا 2 بار این کار را می توانید انجام دهید . به منظور تربیت افقی شاخه ها باید از شاخه های بالایی تا شاخه ها ی پایینی سیم کشی را انجام داد که در پایان سیم کشی سیم با برگ زاویه 90 درجه داشته باشد .این گیاه هرس شدید راتحمل می کند . هر 2 تا 3 سال یکبار در بهار نیاز به تعویض گلدان دارد . همانند تمام گیاهان گرمسیری آب و هوای گرم و مرطوب را می پسندد.
توضیحاتنام های دیگر : Dwarf Jade Bonsai Tree, Dwarf Jade Bonsai, Jade Bonsai, Elephant Bush, Elephant Food, Elephant Plant, Miniature Jade, Dwarf Jade, Spekboom, Small Leaf Jade.