نارون
پنل کاربری     |   ورود   |   ثبت نام

نارون

نام علمی

Ulmus Parvifolia

تیره گیاهی

ULMACEAE

نارون

نوع خاک

هوموسی ، پیت و تورب

نور مناسب

زیاد

دمای مناسب

22 درجه سانتیگراد

میزان آبیاری

کمی مرطوب

بن سای نارون ( ZELKOVA )
بومی منطقهچین ، کره و ژاپن
مشخصات مورفولوژیاین درختچه نیمه همیشه سبز دارای برگ های متناوب ، تخم مرغی تا بیضوی دندانه دار و معمولا با پایه های نامساوی به رنگ سبز تیره براق وپوست چوب پنبه ای میباشد. بعضی گونه ها در فصل پاییز میوه میدهند و در این فصل برگ های گیاه دارای رنگ های جذابی میشوند .
محیط مناسب برای رشدداخل و خارج ساختمان
کوددهیبرای حفظ و تولید برگچه ها، از کود با نیتروژن بالا استفاده کنید. برای حفظ رنگ خوب و رشد سالم بدون بزرگ شدن اندازه برگ ، تغذیه سه یا چهار بار در سال کافی است.
روش تکثیرتکثیر آن در خارج از منزل با افشانده شدن بذر در پاییز یا بهار امکانپذیر است. استفاده از قلمه ساقه های سبز در فصل تابستان نیز ممکن است.
آفات و بیماریهااز آفات این گیاه شته و کنه است. و از بیماریهای این گیاه سفیدک پودری است.
مراقبت و نکات باغبانیبن سای نارون بسیار مقاوم بوده و نگهداری از آن در داخل ساختمان و یا فضای باز به راحتی ممکن است. مکانی کاملاً روشن و کمی خنک را برای این گیاه در نظر بگیرید. اگر در خارج از منزل از آن نگهداری میکنید آن را میتوانید در معرض آفتاب قرار دهید ولی در روز های سوزان تابستان آن را به یک منطقه نیمه سایه منتقل کنید و در طول روزهای خیلی سرد زمستان آن را به گلخانه خنک منتقل کنید یا با پشم گوسفند و جانوران دیگر آن را بپوشانید. بونسای نارون عاشق آبیاری های مکرر است، اما از ورود آب بیش از ظرفیت تحمل گلدان اجتناب کنید. در خلال آب و هوای بسیار گرم، اجازه ندهید که خاک گیاه خشک شود و به طور منظم آبیاری کنید به خصوص در بهار و اوایل تابستان آن را در خاک حاصلخیز و مرطوب نگه دارید. فرم دهی و شکل گیری بن سای میبایست با هرس انجام شود. هرس سنگین بهتر است از در اواخر دوره ای که گیاه خفته درست قبل از شروع بهار انجام شود. تغییر گلدان گیاهان جوان در هر سال و گیاهان مسن تر در هر 3-4 سال میتواند باشد. این گیاه می تواند در اکثر انواع خاکها با تخلخل خوب رشد مناسبی داشته باشد. مخلوط خاک : 1 قسمت (Akadama آکادما) ، 1 قسمت شن ، 1 قسمت کمپوست برگ ، 1 قسمت پوست درخت کاج. پیشنهاد میشود. سیم کشی : به طور معمول لازم نیست بیشتر شکل دادن و فرم دهی از طریق هرس انجام می شود. اگر سیم کشی مورد نیاز است ، لازم است با احتیاط عمل شود زیرا شاخه ها کاملا شکننده میباشند.
توضیحاتبن سای نارون چینی گاهی اوقات در چین و کره به اشتباه Zelkova sinica نامیده می شود . نام های دیگر : Chinese Elm,Chinese Lacebark Elm,نارون چینی